Home / spavaća soba dekor / Zihinsel ve Gelişimsel Yetersizliği Olan Çocuklara Nasıl Uygun Bakım Sağlanır?

Zihinsel ve Gelişimsel Yetersizliği Olan Çocuklara Nasıl Uygun Bakım Sağlanır?

Gelişimsel ve zihinsel engelli çocuklara nasıl uygun bakım sağlanacağını merak eden birçok ebeveyn var. Bununla birlikte, çocukların etkilenebileceği birçok farklı engel türü vardır ve farklı engel türleri hakkında bilgi edinmeniz ve
çocuğunuzun parlak bir geleceği olabilmesi için her birine nasıl davranılacağı. Zihinsel ve gelişimsel engelli çocuklara nasıl uygun bakım sağlanacağına dair bazı genel ipuçları:

1Özel Eğitim

Çocuğunuzu özel bir eğitim okuluna kaydettirmeniz gerekebilir. destek Hizmetleri durumlarında uzmanlaşan veya onları bu tür programların mevcut olduğu bir devlet okuluna kaydettirdiğinizden emin olan öğretmenler. Bu şekilde çocuğunuz ihtiyaç duyduğu uygun eğitimi alabilir.
ne yapacağını bilen profesyoneller.

Bazı özel eğitim okullarında, ders planlarını her çocuğun öğrenme tarzına göre özelleştirirler. Bu özellikle engelli çocuklar için önemlidir, çünkü öğrenme yolları benzersizdir. Ayrıca ihtiyaçları da engellerine göre birbirinden farklıdır.

Çocuğun birden fazla engeli varsa, çocuğun başarılı bir şekilde ilerlemesini sağlamak için ihtiyaçlarını karşılayabilecek en iyi öğretmeni veya okul sistemini bulmak çok önemlidir. Engelli çocuklar zamana, paraya ve çabaya yatırım yapmaya değer ve mümkün olan en iyi eğitimi hak ediyorlar.

2Sağlıklı Glutensiz Diyet

DEHB, otoimmün hastalıkları, Down Sendromu ve diğer nörolojik rahatsızlıkları olan çocuklar için, glüten sindirimi zor olan bir şey olabilir. Glüten düzgün sindirilmezse, çocuğunuzun vücudunun bağışıklık sistemi genellikle bu proteini istilacı olarak etiketleyecektir. Daha sonra bağışıklık sisteminiz proteinle savaşmaya çalışacaktır.

Bu iltihaplanmaya neden olacaktır. Özel ihtiyaçları olan çocukların beyinleri ve iç organları en çok etkilenir ve bu da şişkinliğe, ruh halindeki dalgalanmalara, öfke nöbetlerine, hiperaktiviteye, anksiyeteye, sosyal gecikmelere ve odaklanamamaya yol açabilir.

Bu nedenle, çocuğunuza özel bakım sağlamak için ona glütensiz bir diyet aşılamanız gerekir. Buğday, arpa ve çavdar, glüten içeren en yaygın gıdalardan bazılarıdır.

Neyse ki, süpermarkette çok sayıda glütensiz yiyecek ve atıştırmalık mevcut. Süpermarketten bir şey satın almadan önce bu etikete dikkat edebilirsiniz. Buna ek olarak, çevrimiçi olarak kontrol edebileceğiniz glütensiz tarifler de vardır.

3Günlük rutinler

Günlük rutinlere sahip olmak da engelli çocuklara büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu çocuklar için en önemli şeylerden biri de kendilerine güven geliştirmek ve istikrar duygusuna sahip olmaktır.

Takip edecekleri bir programları olduğunda, neyin beklendiğini ve zamanlarını nasıl daha iyi yöneteceklerini bilirler. Daha rahat olacaklar ve daha sonra beklenene göre kendilerini koşullandıracaklar.

4Sınırlı Ekran Süresi

Uzaktan öğrenme ve cihazların kullanılabilirliği ile çocuğunuzu cihazlarıyla bırakmanız çok kolaydır. Bununla birlikte, zihinsel ve gelişimsel engelli çocuklar için, onları uzun süre cihazlarla bırakmak yararlı olmak yerine zararlı olabilir.

Ekran süresiyle ilgili olarak, sağlıklı bir denge elde etmek için çocuğunuza sınırlamalar koymanız önemlidir. Ekran süresi, aktif (medya veya oyunlarla etkileşim), pasif (etkileşim yok) veya eğitici unsurların bir karışımı olmalıdır.

Çocuğunuzun eğitici oyunlar oynaması iyi olsa da, dışarıda vakit geçirmesi veya çevrimdışı aktiviteler yapması gerekir. Örneğin, gün içindeki görevler için çevrimdışı bir plan sağlayabilirsiniz. Bu, egzersiz yapmaktan, sosyalleşmekten veya hobilerine düşkün olmaktan değişebilir. Çocuğunuza uygun bakım, ekran süresini izlemek veya sınırlamak anlamına da gelir.

5Terapi

Özel eğitimin yanı sıra, zihinsel ve gelişimsel engelli çocukların zihinsel ve davranışsal durumlarında daha iyi gelişme sağlamak için yandan terapiye ihtiyaçları vardır. Her çocuk için ihtiyaç duyulan terapi engelliliğe bağlı olarak değişecektir.

Örneğin, otizmli çocuklar için ihtiyaç duyabilirler konuşma terapisi iletişim becerilerini geliştirmek için. Öte yandan, çocuğun bazı fiziksel engelleri varsa, onlara yardım etmek için mesleki terapiye ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuzun özellikle hangi tedaviye ihtiyacı olduğunu öğrenmek için bir doktora danışın.

Sonuç

Zihinsel ve gelişimsel engelli çocuklar için özel bakıma ihtiyaç vardır. Uygun bakım yapılmazsa zihinsel ve fiziksel gelişimleri bozulabilir. Buna ek olarak, çocuğunuz uygun bakımı almazsa daha dağınık olacaktır. Bunların bazıları biraz daha pahalı olabilir, ancak çocuğunuz için hepsine değecek.

About admin

Check Also

10 ideja za pokazati

Sanjate li o originalnoj kuhinji koju nećete pronaći kod prijatelja i susjeda? Nudimo vam nekoliko …

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *