Home / spavaća soba dekor / Mükemmel oturma odasını tasarlamak için 13 ipucu!

Mükemmel oturma odasını tasarlamak için 13 ipucu!

Küçük daire, küçük ev, küçük oda, oturma odası ve yemek odası aynı odada … küçük bir oturma odası olması oldukça yaygındır. Bir oturma odası nasıl dekore edilir? Birkaç ipucu oturma odanızın dekorasyonunu optimize edebilir ve daha büyük görünmesini sağlayabilir! İyi dekore edilmiş küçük bir oturma odası çok rahat ve sıcak olabilir. Orada çok zaman geçiriyoruz, oturma odanızın dekorasyonunun sizi memnun etmesi ve optimal olması çok önemli. İşte mükemmel oturma odasını tasarlamak ve dekore etmek için en iyi ipuçlarımız!

1. Oturma odanız için doğru mobilyayı seçin

küçük oturma odası kanepe

Oturma odası alanınızı karıştırmamak için tercihen alçak ancak özellikle küçük bir kanepe tercih edin. Odanızın küçük boyutu göz önüne alındığında, çok büyük bir kanepe oturma odanızı daha da az geniş gösterebilir ve trafiği engelleyebilir.

sehpa bir oturma odası dekore

Oturma odası masanızın seçimi de küçük bir alanda önemlidir. Biraz daha alçak ve tercihen çok büyük olmayan bir masa seçin. Cam masalar, ışığı içeri aldıkları ve daha sağduyulu oldukları için mükemmel bir seçimdir! Birbirinin altına yerleştirilmiş tabloların ikili veya üçlüsü, alanı karıştırmadan daha fazla yüzey (gerekirse) elde etmek için iyi bir seçenektir. Oturma odası alanı böylelikle optimize edildiğinden, dolaşmanız daha kolay olacaktır.

küçük oturma odası tv dolabı

Küçük bir oturma odasında, odayı çok fazla mobilya veya çok büyük boyutlarda mobilya ile aşırı yüklememek önemlidir. TV dolabı önemlidir, ancak bilinçli bir seçim yapın: yerden tasarruf etmek için çok büyük ve sığ olmayan bir kabin seçin. Mümkünse, yerden tasarruf etmek için televizyonunuzu doğrudan duvara asın.

2. Oturma odası mobilyalarını en uygun şekilde düzenleyin

küçük oturma odası düzeni

Oturma odasındaki mobilyaları en iyi şekilde düzenlemek için temel kural alanı temizlemektir. Süslemek için küçük bir oturma odanız olsa bile mümkünse duvarlara kanepe gibi büyük mobilya parçalarını yapıştırmaktan kaçınmalısınız. Amaç, koltuğunuzu, kanepenizi veya sele koltuğunuzu bunun yerine odanın ortasına bir kare oluşturacak şekilde yerleştirerek merkezi bir alan yaratmaktır.

3. Oturma odasını dekore etmek için doğru aksesuarları seçin

küçük oturma odası aksesuarları

Küçük bir oturma odasını dekore etmek için bile birkaç minimalist dekoratif aksesuar seçebilirsiniz. Hangileri tercih edecek? Salon dekorasyonunu en iyi yapacak aksesuarlar, şeffaf veya ahşap gibi doğal malzemelerle yapılanlardır. Örnekler? Mumlarla veya taze veya kuru çiçeklerle şeffaf vazolar, ahşap kenarlı çerçeveler veya hasır sepetler. Bu iyi, çünkü temiz parçalar popüler!

4. Oturma odası duvarlarını tarzınıza göre dekore edin

oturma odası çerçeve duvarı

oturma odası aynası

Bunları aşırı yüklemeden oturma odasının duvarlarını dekore etmek ve hatta odanızın daha büyük görünmesini sağlamak mümkündür. Geniş yuvarlak bir ayna eklemek odanıza ihtişam yanılsaması verecektir. Tavana kadar çerçeveli bir duvar eklemek, tavanınızın daha yüksek ve odanızın daha büyük görünmesini sağlayabilir. Son olarak, derinlik etkisi yaratmak için duvara duvar kağıdı ekleyebilirsiniz.

5. Alanı düzenleyin: Oturma odanız için bazı süslemeler bulundurun

oturma odası saklama dolabı

Küçük bir oturma odasında veya başka bir odada, alanın daha büyük görünmesini sağlamak için alanı düzene sokmak çok önemlidir. TV köşenizde, özellikle mobilyalarınız yeterli saklama alanı sunmuyorsa, küçük bir kitaplık veya kitaplarınızı ve çeşitli aksesuarlarınızı saklayabilecek başka bir mobilya yerleştirmeyi düşünün. Unutma, oturma odan ne kadar düzenli olursa, kendini o kadar büyük hissedeceksin! Bir şey? Daha az güzel olan malzemeleri saklamak için çekmeceli veya kapaklı kitaplıklar seçmeyi düşünün.

6. Sıcak bir oturma odası için aydınlatma bölgelerini çeşitlendirin

oturma odası aydınlatması

Aydınlatma önemli bir husustur. Odanıza ve amacına bağlı olarak aydınlatma türleri farklılık gösterebilir. Lambanın veya tavanın yanı sıra masa ve zemin lambaları, küçük oturma odanızda farklı alanlar oluşturmanıza olanak tanır. Alanları tanımlamanın harika bir yolu, ne kadar küçük olursa olsun odanızda daha samimi alanlar yaratmaktır. Ayrıca güzel aydınlatma oturma odanızın dekorunu tamamlayacak!

7. Aksesuarlar ve küçük eşyalar için depolama sağlayın

oturma odası depolama

Odanız düzenli hale geldiğinde, her zaman saklanacak birkaç şey kalacaktır. Fazladan battaniyeleri gizlemek için ince raflar, minimalist raflar veya büyük, uzun bir çöp kutusu veya sepet içeren küçük, ince bir raf kullanmayı düşünün.

8. Odayı büyütmek için ışığı içeri alın.

pencere kaplaması

Hem küçük hem de büyük odalar için iyi bilinir, parlaklık ve soluk tonlar bir alanın daha geniş görünmesine yardımcı olur. Gün ışığını içeri almak için odanızdaki pencereleri temizlemeyi unutmayın. Çok hafif bir pencere kaplaması, örneğin perdeler veya mümkünse örtü yok.

9. Oturma odanızı dekore etmek için malzeme seçimini düşünün

oturma odası malzemesi seçimi

Mobilyalarınızın minderlerinde, perdelerinde veya kaplama kumaşlarında hafif malzemeler ve soluk renkler tercih ediyoruz. Açık gri, beyaz, bej veya soluk pembe iyi seçimlerdir. Özellikle tüvitten hoşlanıyoruz. Mobilyaya çok fazla önem verecek büyük desenlerden kaçınıyoruz. Ara sıra sandalyeler için rattan gibi doğal malzemeler seçin.

10. Yeşillik ekleyin: iyi bir yaşam dekoru fikri

küçük oturma odası bitki

En iyi oturma odası dekor fikirlerinden biri şüphesiz bitki eklemektir! Bitkilerle dolu bir oda, saflık veren ve düzenli görünen bir odadır. Geniş yerine uzayan bitkileri seçin veya süspansiyon ekleyin. Bir odadaki yeşil her zaman kazanır. Ek olarak, güzel oturma odası dekorasyonlarına sahip olacaksınız.

11. Duvarlar için açık renkler seçin

küçük oturma odası için soluk renkli boya

Yukarıda bahsedildiği gibi, açık gölgeler daha parlaktır ve bir alanın daha büyük görünmesine yardımcı olur. Beyaz veya diğer soluk renk tonlarını tercih edin. Bunun yerine, dekoratif aksesuarlarınıza veya oturma odası mobilyanıza renkli zımbalar ekleyin. İşte seçiminizde size yardımcı olabilecek iki makale:

EP-blog-parça-nasıl yapılır-1200x500px

12. Rahat bir görünüm için kumaş ekleyin

oturma odası dekoru için yastıklar ve battaniyeler

oturma odası halısı

Küçük oturma odası aynı zamanda rahat ve sıcak bir oturma odası demektir! Açıkçası, tüm farkı yaratan aksesuarlar ve tekstiller. Küçük oturma odanızın daha büyük görünmesi için ipuçlarımızı izleyin ve ardından aksesuarlara doku ve renkler ekleyin. Örneğin güzel bir halı, fenerler, çeşitli minderler ekleyin. Oturma odanızı olabildiğince sıcak, samimi ve konforlu hale getirin!

13. Bonus : kabloları gizlemek için ipuçları

oturma odası tel kapak kutusu

Hiç kimse TV kablolarının dekorun bir parçası olmasını istemediğinden, onları örtmeyi düşünün!

Artık küçük oturma odanızı daha büyük göstermek için elinizin altında her şeye sahip olduğunuza göre, size iyi çalışmalar dilemek zorundayız!

About admin

Check Also

19 najmodernijih kuhinja

Homelisty & Cuisine Plus udružuju se kako bi vam ponudili inspiraciju, ideje, savjete i resurse …

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *