Home / spavaća soba dekor / bir mimardan en iyi tavsiye

bir mimardan en iyi tavsiye

Küçük apartmanların çekiciliği ve avantajları vardır: şehir merkezine yakınlık, büyük kiralama potansiyeli … Ancak gelişmeleri birkaç kısıtlamayla uğraşmayı gerektirir. Uygulamada deneyimli bir iç mimar ile görüştük.

Yüksekliği kullanmak, santimetre kaybetmemek, uygun mobilya ve ev aletlerini seçmek, renklerle oynamak … Bunlar küçük alanların gelişmesiyle iç mimarların karşı karşıya kaldığı ilkelerdir. Paris’in merkezinde küçük apartman dairelerinde çok çalışan Stéphanie Bertina Minel, ipuçlarını bizimle paylaşmayı kabul etti.

Onun için her şeyden önce müşterinin ihtiyaçlarını tanımlama meselesi, çünkü herkesin stüdyo alanında uzun süre kalmayı hayal etmesi gerekmiyor. Maksimum mahremiyet için ayrı yatak odası hala çok oy alıyor. Bir siteye girmeden önce, mimar, “müşterilerin genellikle mekanın boyutuna uyarlanması gerekmeyen fikirleri olduğu için” planların çeşitli versiyonlarını sunar. Her neyse, “küçük bir mekanın düzenlenmesi daha fazla düşünmeyi gerektirir çünkü her şey en yakın santimetreye kadardır”. Başarılarından ve ipuçlarından parça parça ilham alın.

Depolama alanı ve uygun aletleri olan küçük bir mutfak kurun

Homelisty : Küçük bir apartman dairesine mutfak kurarken karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Stéphanie Bertina Minel: Her zaman oldukça yaratıcı olmalısın. Bu küçük alanların kiralanması, dolayısıyla değerlenmesi amaçlanmıştır ve sakinleri tam donanımlı bir mutfaktan yararlanmak istemektedir. Ev aletlerinde oynuyoruz yere kadar inmeyen ve lavabonun altına konulabilen küçük bulaşık makineleri, kombine fırınlar, ankastre olmasına izin veren düşük derinlikli çamaşır makineleri. Ayrıca her şeyin kolayca erişilebilir olması için raf tipi depolama yapmayı da seviyorum. Kişinin mekanı kendine uygun hale getirmesine ve pişirme tarzına uyarlamasına olanak tanır. Her gün ihtiyaç duymadığınız mutfak eşyaları için üst kısımlara kapalı kutular ekleyebilirsiniz. Son olarak, derinlik vermek ve bütüne enerji vermek için renkli bir arka plan koymayı seviyorum.

Bunu bildiğim iyi oldu : “Mini buzdolabı kurmak gibi ev aletleriyle ilgili alanı kısıtlamayın ve mobilya ve tezgahların esnek kalmasını sağlayın.”

Kaçınılması gereken hatalar : “Çimento fayans gibi çok kırılgan malzemelerden kaçının ve bakımı daha kolay olan metal veya fayans bir ters sıçramayı tercih edin.”

Homelisty : Cam çatı kullanmak veya boşlukları bölmelerle sınırlamak mantıklı mı?

SBM : Küçük bir apartman dairesinde bile ayrı bir yatak odası olmasını istemek çok yaygındır. Bu durumlarda aslında bir bölüm kullanılır. Mutfak – yemek odası – oturma odası genellikle tek ve aynı alandır. Ancak, bir bölme kurduğunuzda, bir ayrımı yeniden oluşturduğunuzda, biraz alan kaybedeceğinizi bilmelisiniz. Giriş oluşturmak iyi bir fikirdiryüksekliği sınırlandırıyoruz, alt kısma depo kuruyoruz, aynalı kapıları koyduğumuz elektrik dolabını da ışığı yansıtmak ve alanı büyütmek için kullanıyoruz.

Bunu bildiğim iyi oldu : Farklı bir zemin kaplaması sayesinde alanı sınırlandırmak oldukça mümkündür: görsel bir ayrım oluşturmak için parke ve fayans.

Oturma odasını yemek alanından ayırmak için duvarlar ve farklı bir kaplama.  Küçük bir alanda bile çalmak için bir fikir
Oturma odasını yemek alanından ayırmak için duvarlar ve farklı bir kaplama. Küçük bir alanda bile çalmak için bir fikir (kaynak: Ev apart)

Ismarlama ekipman içeren veya içermeyen küçük bir banyo kurun

Homelisty : Küçük bir banyo düzenlemesi söz konusu olduğunda ana kısıtlamalar nelerdir?

SBM : Öncelikle birçok müşteri ayrı bir tuvalet istiyor. Ancak bazen tahliye nedeniyle onları taşımak zordur. Bir başka engel: bütçe. Terzi işi ile çalışırsakher şeyi mekana uyarlıyoruz ama m2 başına bütçe artıyor. Bununla birlikte, yapılan işe olası bir yeniden satış için değer vermek gerekir.

Homelisty : Optimize edilmiş bir banyo için ipuçlarınız nelerdir?

Küçük bir banyoda daha az
Küçük bir banyoda daha az “müdahaleci” yuvarlak köşe duşu

Castorama duş 309 €

SBM: Yüzey alanını kaybetmemek için yuvarlak duş kullanmayı seviyorum ve genel olarak raflı depolama, ön kapı üstü depolama tercih ediyorum. Bir başka ipucu, giriş holünde yer israf etmemek için katlanır veya sürgülü kapı kullanılmasıdır. Son olarak, ışık ve havalandırma getirmek için pencereler oluşturmayı seviyorum. Küçük apartmanlarda, banyolarda mutlaka pencere yoktur, bu nedenle ikinci gün genellikle hoş karşılanır.

Bunu bildiğim iyi oldu : Daha sağlam ve zamanla daha uzun ömürlü olan seramik lavaboları tercih edin.

Çizilmeye, kireçlenmeye ve kirlenmeye karşı dayanıklı seramik lavabo
Çizilmeye, kireçlenmeye ve kirlenmeye karşı dayanıklı seramik lavabo

Alexi Tikamoon seramik lavabo 119 €

Kaşesini kaybetmeden küçük bir oturma odası düzenleyin

SBM: Küçük bir oturma odasının düzenlenmesi için özellikle yüksek depolamaya önem veriyorum ve ışığın yansıması sayesinde bir alan izlenimi vermek için aynalar üzerinde oynuyorum. Özellikle gerektiğinde açıktaki kirişleri veya taşları koruyun, çünkü Paris’in merkezinde çok çalışıyorum. Önemlidir eskinin çekiciliğine saygı duy, bütünü geliştirir.

Homelisty : Daha ziyade çekyat mı yoksa yatak mı?

SBM: Küçük bir apartman dairesinde yaşarken küçük bir kanepe veya hatta bir çekyat tercih etmek çok daha cazip. Ama çoğu zaman hala gerçek bir yatağı tercih ediyoruz 140X190 olsa bile, odaya başka bir şey monte edilmemiş olsa bile. Depolama açısından oldukça kullanışlı olan yataklar tercih edilerek.

Nihai numara: küçük bir yatak odasını optimize etmek için giyinme odanızı güvenli yatağınıza yerleştirin
Nihai numara: küçük bir yatak odasını optimize etmek için giyinme odanızı güvenli yatağınıza kurun (kaynak: O Dekorasyon)

Homelisty : Oturma odasındaki diğer düzenleme türleri?

SBM : Mümkün olduğunda yükseklikte oynuyoruz ve küçük asma katlar düzenliyoruz.

Yerin kimliğini korumak için çıplak kirişlere sahip tavan arasında asma kat
Yerin kimliğini korumak için açık kirişlerle tavan arasında bir asma kat (kaynak: Bertina Minel Mimarlık)

Kaçınılması gereken hata : “Ara kat için ortak mülkiyete danışmanız tavsiye edilir. Yükseklik 1.80 m’yi aştığında izin alınması gerekir. Daha sonra m2 olarak kazanıyoruz ve inşaat ruhsatına başvurmamız gerekiyor. Aynı şekilde yapıya ağırlık kazandırmaya özen gösterilmelidir. “

Homelisty : Küçük alanlarda hangi renkler tercih edilir?

SBM : Bu alanda herhangi bir kısıtlama yoktur, koyu boyalar bile derinlik katabilir tuşlar tarafından kullanılıyorsa. Gördüğümüz gibi, mekan sınırları yaratabilir ve bütüne ritim verebiliriz.

Bu oturma odasında olduğu gibi koyu renkler, hatta siyah bile olsa, bütünü kontrastlamak ve harekete geçirmek için tereddüt etmeyin (kaynak: Eko boyama)

Homelisty : Küçük apartman dairelerini düzenlerken kaçınılması gereken malzemeler var mı?

SBM : Burada yine her şey bir bütçe meselesi ama diyelim ki mumlanmış betonun karlı hale getirilmesi zor. Özellikle eski bir siteye gelince, “hareket eden” dökülmüş zeminlerden kaçınırız. Her zaman denerizen dayanıklı, zamansız malzemeleri tercih edin onları kolayca geri alabilmek mümkün. Çok belirgin şeylerden kaçınıyoruz, özellikle de dairesini kiralamak istiyorsak.

Homelisty : Aydınlatma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

SBM : Büyük dairelerde her zaman birkaç ışık kaynağına, iyi dağıtılmış ışık noktalarına sahip olmaya çalışırız. Örneğin, duvar ve tavan ışıklarını birleştirmeyi seviyorum.

Homelisty : Son olarak, mobilya ve depolama için önerileriniz nelerdir?

SBM : Fikir açık ki mümkün olduğunca az mobilya eklemek zorunda. Kapıların üstünde saklamayı tercih ederim. Ben de severim masa tableti ekle oturma odasına veya yatak odasına katlanan, özellikle tele çalışmanın genelleştirilmesiyle ofis alanı çok önemlidir.

Mutfakta veya ofis alanı israf etmeden kullanım için katlanır duvar masası
Mutfakta veya ofis alanı israf etmeden kullanım için katlanır duvar masası

Murale masa Bjursta IKEA € 49.99

Küçük alanların düzeni, geniş bir alana sahip olduğunuzdaki gibi orijinal ve sıra dışı olabilir. Fikir açık bir şekilde yaratıcılığınızın konuşmasına izin vermek, aynı zamanda akıllı mobilya ve depolamayı tercih etmektir. Bu tür bir projeye başlamadan önce, iç mekanınızın optimize edilmiş bir düzeni için size en iyi tavsiyede bulunabilecek bir mimarı aramaktan çekinmeyin. Ve her zaman azaltılmış yüzey alanına sahip bir yuva için iyi giden düzenli depolama ve en iyi depolama konusundaki geleneksel tavsiyeleri de unutmayın.

About admin

Check Also

10 ideja za pokazati

Sanjate li o originalnoj kuhinji koju nećete pronaći kod prijatelja i susjeda? Nudimo vam nekoliko …

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *